کفپوش

کفپوش چیست؟

انواع کفپوش

کفپوش ها نقش مهمی در زندگی امروز ما ایفا می‌کنند و کاربردهای متفاوتی را به عهده دارند. از کفپوش های ورزشی گرفته تا کفپوش هایی که زینت بخش زندگی ما هستند. به طور کلی کفپوش ها به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند.

کفپوش های ورزشی، کفپوش های صنعتی، کفپوش های زینتی، کفپوش های خانگی و… که این تنوع باعث گستردگی این صنعت نیز شده است.

کفپوش


از منظری دیگر کفپوش ها به انواع دستی و ماشینی دسته بندی می‌شوند. هرچند که شاید کفپوشهای دستباف تنوع موردی زیادی مانند کفپوشهای مصنوعی و ماشینی نداشته باشند اما بازهم برتری‌های منحصر به فردی دارند. از مهم‌ترین کفپوشهای مصنوعی می‌توان به کفپوشهای ‏PVC‏ و لمینیت، انواع کفپوشهای چوبی و پارکت، انواع سنگ، انواع موکت‌های نمدی و تافتینگ، انواع فرش‌های ماشینی بافته شده در تراکم‌ها و بافت‌های مختلف، انواع کفپوشهای لاستیکی و کفپوشهای ترکیبی لاستیکی و نساجی و سرامیک و کاشی و… اشاره کرد. ‏

همانطور که گفته شد تنوع بسیار بالای موجود در صنعت کفپوش (که هر روز نیز بر آن افزوده می‌شود) دست ما را در انتخاب گزینه‌ی مورد نظرمان بسیار باز می‌گذارد، به همین علت در انتخاب کفپوش فاکتورهای بسیار زیادی در نظر گرفته می‌شود که هر کدام از اهمیت خاصی برخوردارند. مثلا کفپوشها می‌توانند یکی از عوامل مهم و تعیین کننده در طراحی داخلی و چیدمان و رنگ بندی محل زندگی به شمار روند که شما می‌توانید با توجه به رنگ بندی دکوراسیون خود مانند پرده، مبلمان، رنگ دیوار‌ها و یا کاغذ دیواری کفپوش مناسب را انتخاب کنید.

همچنین میزان ترافیک بر روی کفپوش عامل بسیار مهم بعدی است. به عنوان مثال در جاهایی که آمد و شد و ترافیک روی کفپوش ما زیاد است مثل آستانه در و یا راهروهای شلوغ ادارات و هتل‌ها نوع کفپوش مقاوم‌تر خواهد بود تا به اصطلاح پا خور بسیار زیاد موجب فرسودگی زود آن نشود.

محل قرار گیری کفپوش نیز مهم است.

آیا کفپوش شما در محل رطوبتی پهن خواهد شد؟

آیا شما اتاق پذیرایی دارید که نور زیادی دارد و تابش مستقیم خورشید را در آن دارید؟

آیا کفپوش مورد نظر شما با دست و صورت بچه‌ها و نوزادتان ارتباط مستقیم دارد؟

آیا سنگ و سرامیک‌‌ همان قدر محیط خانه را گرم می‌کند که پارکت؟

و هزاران سوال دیگر که به ما در انتخاب کفپوش مناسب کمک می‌کند. باید توجه داشت در محل‌های که کودکان مشغول بازی هستند و یا امکان افتادن آن‌ها وجود دارد از کفپوش های اسفنجی و ارتجاعی استفاده شود چرا که استفاده از کفپوش های سخت مانند سنگ در چنین محیط‌ هایی بسیار خطرساز است.

پارکت‌

پارکت‌ ها نیز معمولا برای محیط‌ های خانگی مصرف مناسبی دارند و در طرح‌ها و رنگ‌های متفاوت و مواد اولیه متفاوت وجود دارند که استفاده از مواد مصنوعی به جای چوب به جهت کاهش قیمت تمام شده ان نسبت به پارکت‌های تمام چوب می‌باشد. امروز حتی پارکت‌هایی از جنس چوب بامبو تولید می‌شود که دارای ویژگی‌های خاصی نیز هست. هرچند که پارکت‌ها از نظر نگهداری و رسیدگی و همچنین دوام نسبت به کفپوشهایی مانند سنگ برتری ندارند اما زیبایی آن و گرمایی که به محیط زندگی می‌دهند عاملی است تا امروزه جای خود را در مصارف خانگی بیش از پیش باز کند.